Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Vas 4079239



*

nr 407 9239


Vas

silver, stplr. ROL Sthlm. S 925 C10 (1977). Sign. Lindståhl, höjd: 19


Utrop:

3.000 kr

Såld:

3.600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 22 maj 2006
kl 16:00:01


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
18/4 11:36:59 1      3.000 kr
18/4 15:48:10 2      Vinnande bud
18/4 16:00:20 3      3.500 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: lindståhl rol sthlm silver stplr vas ädelmetall
  • 6089 Golvvas
    Göte Augustsson (f. 1917), för Ruda Glasbruk. Höjd..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:48
  • 6309 Golvvas
    Kina. Höjd: 46cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:09
  • 6158 Penselvas
    Kina, Porslin. Höjd: 28 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:41
  • 6612 Penselvas
    Kina. Höjd: 29 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:07
  • 6181 Vas
    + skål med lock, modell äldre, Orientaliska. Höjd:..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:09
  • 6532 Vas
    + skål, glas 1800-tal. Höjd: 10,5-19
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:50




Ladda ner broschyr